/ DEM-SAT İMAMOĞLU GAYRİMENKUL OFİSİ | DENİZLİ Deniz Emlak Ofisi

 

Ana Sayfa *** Gayrimenkul Ekle Hakkımızda İletişim
 
Bir hata oluştu:Object required

» SATILIKLAR

» ARSA (41)

» DAİRE (1)

» SANAYİ ALANI (16)

» TİCARİ ALAN (0)

» MÜSTAKİLLER (1)

» DÜKKAN (0)

» ARAZİ - TARLA (0)

» KİRALIKLAR

» DAİRE - Aileye (0)

» DAİRE - Öğrenci (0)

» İŞYERİ (0)

» Gayrimenkul Arama

En az
En çok

 

» Linkler

» tc kimlik

» iş bankası

» akbank

» finansbank

» hsbc bank

» kuveyttürk

» emlakçı listesi

» garanti bankası


Devamı

» Döviz Kuru

» Hava Durumu

DENIZLI DENIZLI DENIZLI


» Online Görüşme


 

Emlak Yatırım Rehberi

Emlak Yatırım Rehberi'nden emlak tüyoları

 

Ev alırken ve kiralarken dikkat edilmesi gerekenler, bir konutun fiyatı nasıl belirlenir, dolar milyarderlerinin gayrimenkul yatırımı hakkında düşündükleri, gayrimenkul yatırım stratejileri, arsada çok kazanmak için yapılması gerekenler, dükkan ve mağaza kirasında iyi kazanmanın yolları, mortgage sistemi, Türkiye genelinde önümüzdeki yıllarda en çok kazandıracak bölgeler gibi konular işlenecek.

 Yabancıların Türkiye'nin sahil şeridinde konut almaya sıcak baktıklarını belirtebiliriz, "Uzun vadede Türkiye'nin taşı ve toprağı altın olacak. Dünyada son 20 yıldır egemen olan ikinci ev anlayışında İspanya, İtalya, Portekiz ve Yunanistan 5 yıla kadar doyma noktasına ulaşacak; bundan kimsenin şüphesi olmasın. Batı Akdeniz ve Ege'nin sahil kesimleri çok kazandıracak. Orta vadede Ege'nin kıyı gerisindeki bölgeleri istikbal vaad ediyor. Uzun vadede ise Karadeniz çok büyük potansiyel taşıyor. Yabancıların mülk edinme yasasının çıktığı 2003 Temmuz'undan bu yana 25 bin konut satıldı. Yabancıların önümüzdeki yıllarda Türkiye'de en az 2 milyon konut almaları bekleniliyor. Eğer Türkiye fırsatları değerlendirebilirse, Avrupa emeklilerinin ikinci vatanı olma noktasında en çok tercih edilen ülke olur" denilebilir.

Gayrimenkul yatırımının özen istendiği aşikardır. "Her yatırımda olduğu gibi emlakta da yatırımı üç aşamalı değerlendirmek gerekir: Kısa, orta ve uzun vade. Eğer emlak yatırımında kısa vadede kazanılmak istiyorsanız çok dikkatli olmalısınız. Kısa ve orta vadede her emlak yatırımı kazandırmaz. Hatta iyi analiz yapılmadan alınan gayrimenkuller kısa ve orta vadede satmak istediğinizde çok ciddi zarar etmenize neden olabilir. Özellikle konutta, yatırım için satın alıyorsanız mümkün olduğunca 10 yıllık kira getirisinin üstündeki fiyatta ise almayın. Türkiye'de son dönemdeki yükselişle birlikte, krediye uygun konutların fiyatı 20 yıllık kira seviyesine yükseldi ki bu konut yatırımın çok büyük risk taşımaya başladığını gösteriyor. Emlakta para, alırken kazanılır. İşin püf noktası, ederine göre ucuza almaktır.”

İpoteğe dayalı konut finansmanı sistemi “Mortgage”' sisteminde önemli olan faiz oranlarının düşmesi. Orta ve alt gelir grubunun bu sistemden faydalanabilmesi için yıllık bileşik faiz oranlarının yüzde 10'un altına düşmesi gerekiyor. Eğer enflasyonun düşmesine bağlı olarak faiz oranları da düşerse Mortgage sistemi bir işe yarar. Çünkü bu sistemin sağlıklı işleyebilmesi için hane gelirinin en fazla üçte birinin Mortgage taksidine yatırılması gerekiyor. Aksi takdirde sistem her an büyük sorunlara neden olabilir.

100 bin YTL için yapılan hesaplamalara göre
aylık 1.25 faiz oranıyla
20 yıl vadede aylık ödeme bin 372 YTL, toplam ödeme ise 329 bin YTL olurken, 0.50 faiz oranıyla
aylık ödeme 733 YTL,
toplam ödeme ise
176 bin YTL'ye düşüyor.

”Yani kredilerin faiz oranları düşerse Mortgage, Türkiye'de bir şeyleri değiştirir. Yoksa zor"

10 altın kural

1. Bir gayrimenkul yatırımı yaparken prim potansiyeli mi, yoksa kira geliri için mi satın alacağınıza karar verin. En doğrusu hem prim potansiyeli hem de iyi geliri olan gayrimenkullerdir. Fakat bunlar borsada yüksek temettü ödeyen hisse senetlerine benzer. Az sayıda bulunur.

2. Gelişecek bölgelerde imarlı arsalar büyük prim potansiyeli taşır. Denizli’de  Tedaş, Üçler, Servergazi bölgeleri bundan 5/7 yıl önce gelişmeye elverişli bölgelerdi. Nitekim böyle oldu ve geleceği satın aldı çok kazandırdı. Şimdi de yoğunluk 1200 evler üst tarafı Göveçlik ve yine Üçler bölgesine doğru kaymaya başlamıştır. Şehir plancıları ve Belediyenin önde gelen yöneticileri konuyu çok daha iyi biliyorlar ki çevre yollarının, yeni santral garajının, şehir stadyumunun, alış-veriş merkezlerinin, okulların, üniversitelerin  adı geçen bu bölgelere imar edilmesi plan dahilinde görülmektedir ve muhtemelen gelecekte çok kazandıracak bölgelerdir. Zaten büyük gayrimenkul yatırımcıları da bu bölgelerdeki imar durumlarını önceden araştırıp yatırımlarını adı geçen bu bölgeler üzerinde gerçekleştirmişlerdir.

3. Alışveriş merkezleri etrafına çok kazandırır. Uzun vadede etrafındaki dükkan ve bürolar ile konutların değerini katlar. Satılabilirliğini kolaylaştırır.

4. Ulaşım ve yol yatırımlarını iyi takip edilmelidir. Yeni yollar ve yol genişletme çalışmaları her zaman için bölgedeki emlak fiyatlarında yükseliş sağlar.

5. Hem büyük şehirlerde hem de küçük kentlerde kampüslerin çevresinde genelde kentin elit kesimi oturur. Ayrıca kampüslerin çevresi kısa sürede hızla gelişir. Yani getirisi yüksek olur.

6. Konut, ofis ya da dükkan satın alırken mutlaka kira geliri gözönünde bulundurulmalıdır. Bir gayrimenkulün fiyatının kaç aylık gelirinin karşılığı oluğuna "kira çarpanı" denir. Ev, dükkan ve ofis satın alırken, kira çarpanını hesaplayın. Kira çarpanı 5 yıl ve altıysa hayatınızın fırsatı karşınızda duruyor demektir. Bu tür gayrimenkuller piyasada "kelepir" diye nitelendirilir; kaçırmayın. 5 ile 10 yıl arasında ise fiyat ucuzdur. 10 ile 15 yıl arası ise normaldir. 15 yılı geçmişse pahalıdır. 20 yılı geçmişse fiyat yüksek demektir. Kira geliri 20 yılı geçen gayrimenkule kesinlikle para yatırmaya yanaşmayın. Hayatta fırsatlar bitmez. Ya daha uygun fiyatlı olan bir gayrimenkul bulun ya da biraz beklemeyi tercih edin.

7. Büyük arsa alın: Paranız varsa ve yatırım amaçlı arsa alıyorsanız hiç olmazsa bir blok yapılabilecek büyüklükte bir arsa almaya çalışın. Eğer daha çok paranız varsa en az 3-4 blokluk site inşa edilebilecek nitelikte bir arsa satın almaktan korkmayın. Çünkü ilerde bu kadar büyük arsaya inşaat yaptıracak paranız olmasa bile bu tür arsaları, kat karşılığı müteahhite daha kolay verirsiniz. Çoğu zaman sizin müteahhitlerin kapısını çalmanıza gerek kalmaz. Müteahhitler sizin kapınızı çalar. Kat karşılığı inşaat yapan müteahhitler bir proje için birden fazla arsa sahibiyle uğraşmak yerine bir arsa sahibi ile uğraşmaya sıcak bakar.

8. İhtiyacınız olmadan önce satın: Eğer kısa vadede paraya sıkışacağınız veya yapacağınız ödemeler için bir gayrimenkul satmaya niyetiniz varsa, paraya ihtiyacınız olacağı tarihten en az üç ay kadar önce satışa çıkarın. Çünkü ne zaman paraya sıkışıp da gayrimenkul satacak olsanız, piyasadan size gelen fiyat teklifleri çok düşüktür. Bir gayrimenkulün en büyük düşmanı aceledir.

9. Belediyelerin yaptığı projelerden emlak almaktan korkmayın: İster büyükşehir ister il isterse ilçe belediyesi olsun, belediyelerin yaptığı projelerden ev satın almaktan korkmayın. Eğer yatırım amaçlı alıyorsanız birden fazla almaya da çekinmeyin. Çünkü en iyi inşaat şirketi de yapsa bir proje bittikten sonra inşaat şirketi dönüp yaptığı site ile ilgilenemez.Altyapı hizmetlerinde sorun yaşamayan ve her türlü hizmetten en iyi derecede faydalanan bir projedeki konutlar veya işyerleri her zaman iyi pirim yapmaya hazırdır.

10. Evin makyajına dikkat edin: Eğer bir gün evinizi satmak isterseniz kesinlikle bakımını yaptırmadan satışa çıkarmayın. Bugün 100 metrekarelik ev, eğer dekorasyon yaptırmıyorsanız, neredeyse baştan sona elden geçirtseniz en fazla 5 milyar tutar. 10 milyar harcarsanız yarım asırlık daireyi saraya çevirirsiniz.

     “İlk intiba çok önemlidir” Unutmayın.

 Saygılarımla,

Ayın Gayrimenkulü

Bu ay için kayıtlı gayrimenkul bulunamadı

En Ucuz 5 İlan

 satılık arsa
hacıeyüplü
130000 TL
b+3
370m
 satılık arsa
üçler / karahasanlı
140000 TL
b+2
570m
 satılık daire
kiremitçi
145000 TL
3+1
150m
 satılık arsa
hacıeyüplü
210000 TL
b+3
610m
 satılık arsa
üçler / karahasanlı
210000 TL
b+4
470m

Gayrimenkul Telebiniz için

Adınız
Mailiniz
İstekleriniz
Telefonunuz
 

Anket

Henüz Anket Eklenmemiş

Sonuçlar
 

Dem-Sat İmamoğlu Gayrimenkul Ofisi 2005
Tasarım ve Programlama Haşem İnternet Hizmetleri
Bu site en iyi Internet Explorer ile görüntülenir